Úterní kolaps přenosové soustavy nebyl nic příjemného. Dispečink společnosti ČEPS, správce sítí vysokého napětí, vyhlásil do odvolání stav nouze. Velké podniky musely podle vyhlášených regulačních stupňů omezit odběr.
„V některých domácnostech nejde teď topení nebo bojlery se neohřívají,“ připustil ředitel dispečinku ČEPS Miroslav Šula, protože se dálkově ovládané spotřebiče na noční proud nespustily. Ministerstvo průmyslu a obchodu i média poněkud mlžila a nejspíše zatajila hlavní důvod kolapsu, kterým asi není vyšší spotřeba kvůli přetrvávajícícm vedrům. Pokud se podíváte online na graf spotřeby v ČR, zjistíte, že spotřeba je maximálně 8,2 GW, přitom další 2 GW vyvážíme. ČEZ prostě ždímá Českou republiku bez ohledu na možné dopady.
To Achjo: Havárii, na níž se podepsalo především extrémně horké počasí a zvýšená spotřeba elektřiny, do budoucna zcela vyloučit nemohou. -
http://ihned.cz//index.php?p=001000_d&article[id]=22986395
To Achjo: Podle prvních šetření se zdá, že za vše může nadměrný odběr - v domácnostech i firmách totiž roste počet elektrických spotřebičů včetně klimatizací. Rekordní spotřebu energie už Česká republika ohlásila za první pololetí. Odběr pak přetížil vedení. Následně vypadlo několik dílů přenosové soustavy. Systém zkolaboval. - http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/cesko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=203597&tro2_1_0 - mám pokračovat?!
Ale nejhezčí je tenhle rozhovor z konce dubna, který nepřímo potvrzuje vinu ČEZ:
Alžběta Havlová: Největší problémy zkrátka dělá přenášení energie. Většina bleck outu vznikla poruchou na vedení, nikoliv na elektrárnách. Podle prezidenta Asociace obranného průmyslu Jiřího Hynka je tu velká hrozba také se strany teroristů, kteří by mohli black out způsobit a využít ho k dalším útokům. Jako požáry a podobně. Proto je zapotřebí řešit celou věc systémově a zajistit centrální koordinaci v případě katastrofy. Říká Jiří Hynek.
Jiří Hynek: Není možný to ponechat pouze třeba na výrobci energií, protože ty škody, které jsou, ohrožují vlastně celý stát. Ve světě se tím zabývají speciálně ministerstva nebo speciální orgány, který mají nad tímto dohled. U nás zatím ta diskuse nad ochranou kritické infrastruktury je spíše v kategorii vědecké. Na řadě seminářů se s tím můžete seznámit, ale v praxi se obávám, že kdyby k tomu došlo, že nebudeme připraveni.
Alžběta Havlová: Vedení podniku ČEPS proto připravuje opatření, která by měla dopad událostí podobných těm lednovým, kdy Česku hrozil black out kvůli velkým mrazům, v budoucnu alespoň částečně eliminovat. Část z nich chce prosadit i do legislativy, konkrétně do novely energetického zákona. Dále chce také připravit nácvik vyhlášení stavu nouze a prověřit si spolupráci se všemi dotčenými orgány a institucemi.
… jsem z toho janek
Přečteno 60 049×
Přečteno 57 471×
Přečteno 56 848×
Přečteno 56 345×
Přečteno 53 505×